Koronawirus w Holandii, czyli gdy mały pokazuje język dużym

90385877_680498456088429_1796873222675759104_n

Koronawirus rozsiadł się na tronie Europy niczym król i, jak na potężnego władcę przystało, zdominował Internet i telewizję, rozmowy i myśli.
A może nawet sny. Zgaduję, że większość z Was czuje się zmęczona i przytłoczona lawiną informacji o nowym wirusie (który zdążył stracić posmak nowości). Ja również.

Dlatego nie chciałam pisać o koronie.
Zresztą już to zrobili inni, w dodatku świetnie (choćby Ultra, Szarabajka, Aksinia). Ale niektórzy z Was pytają, jak to jest z tą koroną w Holandii.
Nie umiem pozostać obojętna wobec pytań czytelników, więc odpowiem:
w Niderlandach mamy epidemię koronawirusa.
Liczba osób zarażonych zbliża się do tysiąca (959), dwanaścioro zmarło (dane dzisiejsze).

Obserwujemy jaśnie koronowanego z oddali

O koronawirusie zrobiło się tu głośno w pierwszych dniach lutego.
Ja dowiedziałam się o nim na kursie niderlandzkiego, a moje dzieci w szkole na lekcji „Nieuwsbegrip” („Rozumienie wiadomości”).
Koronawirus był tematem naszych zajęć językowych dokładnie szóstego lutego.

89510880_667516783994558_4879650690177171456_n

Poznałam wtedy sporo nowych niderlandzkich słówek: Wuhan stało się spookstad (miastem duchów), na twarz zakłada się moondkapje (chustkę), wirus jest niezwykle besmettelijk (zaraźliwy)…
Może i jest besmettelijk, pomyślałam, ale przecież do Europy nie dojdzie.
Jakże się myliłam.
Ale nie uprzedzajmy faktów, w tamtym czasie Holandię bardziej martwiły sztormy: Ciara i Denis, a koronawirus pozostawał egzotycznym zwierzątkiem z telewizji.
Owszem, obserwowaliśmy to zwierzątko z zainteresowaniem (tym bardziej, że w grupie mamy Chinkę, która jest doskonałym dostarczycielem wiadomości), ale bez lęku.

Ostrożnie, jaśnie koronowany zbliża się!

W miejscach publicznych pojawiły się zalecenia o dokładnym i częstym myciu rąk, kaszleniu w zagięcie łokcia, używaniu chusteczek papierowych i zaprzestaniu podawania rąk na powitanie. Osoby z podejrzeniem koronawirusa, kaszlące, z gorączką i dusznościami miały nie opuszczać domów, tylko dzwonić do przychodni. To wszystko.
Poza tym życie płynęło normalnie, nawet gdy cichaczem (a przecież z rumorem!) wirus korona ze swym orszakiem nawiedził Europę.
W Niderlandach nikt nie panikował. Jeszcze w ubiegły wtorek pomagałam w klasie syna jako opiekun w w czasie wycieczki do teatru. Ba, w środę wieczorem, w ramach świętowania Dnia Kobiet, wybrałam się z koleżanką do kina!
Nie krzyczcie, nie bijcie! – wiem, że w Polsce już wtedy zamykano szkoły, ale w Holandii naprawdę panowała atmosfera luzu: myjemy łapki, kaszlemy w łokieć, kichamy w chusteczkę, nie podajemy sobie rączek i wystarczy, jesteśmy cacy.

89716209_418281765677642_8625030839949852672_n

Co rząd na to? – konferencja z 12 marca

Przełom miał (mógł) nastąpić w czwartek, dwunastego marca, podczas spotkania sztabu kryzysowego rządu Niderlandów.
Holendrzy wstrzymali oddech czekając na wytyczne premiera Marka Rutte.
Już było wiadomo, że Europa zamknęła się w domach i zastanawiano się, czy tutaj też do tego dojdzie. Odpowiedź niderlandzkiego rządu podzieliła społeczeństwo.
Część uważa, że było to rozsądne posunięcie, jednak gro osób zarzuca rządzącym zbytnią beztroskę i niespójność decyzji.

Co zamknięte, co otwarte? – walka z jaśnie koronowanym

Do końca marca odwołano wszelkie eventy i imprezy przeznaczone dla więcej niż stu osób: mecze, koncerty, przedstawienia teatralne; zamknięto muzea, biblioteki i domy kultury; zawieszono zajęcia na uniwersytetach.
Tylko gdzie tu konsekwencja?
Dzieciom anulowano zajęcia dodatkowe, nie mogą wypożyczyć książek z biblioteki, ale… codziennie muszą chodzić do szkoły!
Bo szkoły podstawowe i średnie pracują normalnie (poza Brabancją).
Wczoraj otrzymałam mail ze szkoły, a w nim zdanie: „Scholen in het basisonderwijs hoeven volgens de overheid en RIVM niet dicht, omdat kinderen weinig risco lopen.” Czyli: szkoły podstawowe nie muszą być zamykane, według rządu, ponieważ dzieci są narażone na niewielkie ryzyko.
Heloł, może i niewielkie, ale nadal ryzyko!
Poza tym najmłodsi mogą być nosicielami wirusa i zarażać innych.

89144403_2265022213793073_5957470181897797632_n

E tam, pokażę język jaśnie koronwanemu!

Tak więc sami widzicie – mała Holandia, jak niesforny chłopiec, pokazała język innym dorosłym: zamknięto szkoły w Polsce, Francji, Belgii, Włoszech, Czechach, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Danii, Grecji, Irlandii, Austrii, Niemczech, Rumunii, Norwegii, Albanii, Macedonii, Mołdawii, Portugalii; na Malcie, Litwie i Łotwie, a w Niderlandach nie, tra la la la la! Tak to właśnie wygląda.
I jak jesteście, państwo, zestresowani wirusem, to chodźcie się zrelaksować do kina. Albo popływajcie w basenie, to wam dobrze zrobi na nerwy. Możecie wpaść też do restauracji, większość stoi przed wami otworem”.
Jak to możliwe? Zwyczajnie.
Przecież rząd odwołał imprezy powyżej stu osób, toteż kina, knajpy i kluby sportowe zapewniają, że u nich będzie mniej uczestników.
“Nasze” kino przesłało mi newsletter: na każdy film sprzedajemy tylko do stu biletów, a jeśli mimo to poczujesz dyskomfort spowodowany zbytnią bliskością innych, możesz się przesiąść.
Tego samego kruczka trzymają w garści restauratorzy i właściciele klubów sportowych: dbamy o odległość między odwiedzającymi, w naszym basenie będzie odtąd pływać mniej osób.
Tylko że wśród „mniej” może być ta jedna, która zaraża…

Pusto wszędzie, głucho wszędzie – co to będzie?

Przybywa Holendrów niezadowolonych z ustaleń rządu, o czym świadczą rozmowy na forach internetowych oraz… puste półki w sklepach.
Jeszcze wczoraj robiłam zakupy w popularnym niderlandzkim dyskoncie Albert Heijn i – poza papierem toaletowym – niczego nie brakowało.

89461303_641601459721144_5433074109783212032_n

A dziś Igotata poszedł do tego samego sklepu i przeżył szok.
Brak pieczywa, mięs, mleka – de ja vu rodem z PRL.
Cóż, Niderlandy są jednym z najgęściej zaludnionych państw: średnia gęstość populacji wynosi 509, 5 osób na km2 (dla porównania: w Polsce – 124 os.) Wniosek sam się ciśnie na usta: idealne warunki dla wirusów!
Ale mały chłopiec zdaje się tego nie widzieć.
Jest dumny, bo wspiął się na palce i pokazał język większym od siebie.
Oby kary za tę psotę nie poniosło społeczeństwo.

89436753_204386987319606_5471051799752343552_n
Aktualizacja, 15 marca:

Artykuł napisany przeze mnie wczoraj (14 marca 2020), dziś po południu (15 marca) stracił aktualność. Liczba osób dotkniętych koronawirusem w Niderlandach gwałtownie wzrosła: na ten moment wynosi 1.135 osób zarażonych, 20 – zmarłych.
W związku z tym, a także z ogólnym nastrojem niepokoju społeczeństwa, dziś odbyło się kolejne posiedzenie rządu i ministerstw, w wyniku czego podjęto bardziej drastyczne środki zapobiegawcze:

1. Wszystkie szkoły podstawowe, średnie i wyższe, a także ośrodki całodziennej opieki nad dziećmi zostają zamknięte na trzy tygodnie (16 maja – 6 kwietnia). Opieką pedagogiczną będą objęte jedynie dzieci, których rodzice są zatrudnieni w służbie zdrowia, na policji i w zawodach ratujących życie.
2. Wszystkie kawiarnie, restauracje, lokale gastronomiczne, kluby sportowe, baseny, sauny zostają zamknięte od godziny 18 dnia 15 maja do 6 kwietnia.
3. W czasie robienia zakupów mieszkańcy są zobligowani do zachowania odległości 1,5 m.

Ten wpis został opublikowany w kategorii wiatrakowa codzienność i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

19 odpowiedzi na „Koronawirus w Holandii, czyli gdy mały pokazuje język dużym

 1. Ultra pisze:

  Do soboty zakażonych było 103 osoby, zmarło 3. A szpitale już nie przyjmują chorych. Co będzie, gdy rzeczywiście tysiące będzie chorować, niewiele mamy respiratorów, większość już jest wykorzystywana. Nasza służba zdrowia nie jest wydolna, brakuje środków do dezynfekcji, szpitale nie przyjmują chorych, chyba że karetka przywiezie. Mam skierowanie na operację z adnotacją „pilne” i odesłano mnie z kwitkiem.
  Najważniejszym jest, by z domu jak najmniej wychodzić, więc i dzieci powinny siedzieć w domu, przecież mogą roznosić wirusy, chociaż same nie muszą chorować. Dziwi posunięcie holenderskich władz.
  Serdeczności zasyłam

  Polubione przez 1 osoba

  • Igomama pisze:

   Dziwi bardzo, Ultro, na szczęście dziś zapadła decyzja o bardziej drastycznych środkach zapobiegawczych i jednak zamykają szkoły. Przyczynił się do tego duży wzrost zachorowań, niepokój wyrażany przez rodziców dzieci w wieku szkolnym, a także przepełnienie panujace w restauracjach i na tarasach w ten weekend.

   Ultro, życzę Ci zdrowia i mam nadzieję, że jednak szybko znajdzie sie dla Ciebie miejsce na oddziale i doświadczysz pomocy lekarskiej. Skoro sprawa pilna, to pilna.

   Polubienie

 2. baixiaotai pisze:

  Muszę powiedzieć, że gdy czytam wiadomości z Europy, zaczynam podziwiać władze Chin za zdecydowanie i żelazną konsekwencję.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Malwina pisze:

  Nie mogę zrozumieć postępowania holenderskiego rządu, cały czas czekam na jakieś decyzje. Tu w Belgii też moim zdaniem za późno zaczęto wszystko zamykać, w Polsce od poniedziałku (w Poznaniu) zapadały takie decyzje, a tutaj dopiero w czwartek wieczorem odbyła się debata i podjęte zostały bardziej drastyczne kroki. Gdzie przypadków było już o wiele więcej niż w Polsce. Co nie zmienia faktu, że pomimo, że wszystko pozamykane, to Belgowie spotykają się tłumnie, a w piątek, czyli dzień przed zamknięciem restauracji, itp większość świętowała ostatni dzień wolności… Brak słów. Cieszę się, że mieszkamy w małym mieście, ja z Michaliną praktycznie staramy się nie wychodzić (poza spacerami do parku, choć jest w nim więcej ludzi niż normalnie i też zaczynam się obawiać..). Ale na ulicach jest znacznie spokojniej. Najgorsze jest to, że u męża w pracy w czwartek wykryto już 4 przypadki wirusa, a zakład działa nadal!! Staram się nie panikować, ale boję się o dzieci, jedno przecież jeszcze w brzuchu… Jak widać, żeby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa powinniśmy iść za przykładem Chin właśnie. Trzymajcie się :*

  Polubione przez 1 osoba

 4. jotka pisze:

  Tak naprawdę to niewiele chyba wiadomo i od czego zależy liczba zarażonych, warto dmuchać na zimne, ale czy to da efekty, sami się przekonamy…
  Trzymajcie się zdrowo!

  Polubione przez 1 osoba

  • Igomama pisze:

   Dzięki, Jotko, i wzajemnie – Ty też trzymaj się zdrowo.
   Tak, niewiele wiadomo i człowiek gubi się w tych informacjach, nie wie komu ufać, co czytać. Trzeba być dobrej myśli, nie ma wyjścia.

   Polubienie

 5. Ultra pisze:

  Uważam, że rozsądne mamy nie powinny posyłać dzieci do szkoły. Niech nauczyciele meilowo zadają prace domowe. Tak robią w Polsce. Siedzą w domu i uczą się.
  Pozdrawiam

  Polubione przez 1 osoba

  • Igomama pisze:

   Tak, ja już od wczoraj miałam dylemat, co z dziećmi. U Okruszka od razu podjęłam decyzję, zostawię ją w domu, niezależnie od ustaleń rządu, ale w przypadku starszych dzieci biłam się z myślami – przerażała mnie wizja narastających zaległości, tym bardziej że syn w ostatniej klasie podstawówki, a córka dopiero co zaczęła szkołę średnią.
   Na szczęście dziś diametralna zmiana stanowiska holenderskiego rządu, toteż dylematy się skończyły, cała trójka zostaje w domu.

   Polubienie

 6. Morgana pisze:

  Kochana
  Grunt, to zdrowy rozsądek i spokój!
  Zdrówka dla Was, pogody ducha na kolejne marcowe dni:)

  Polubione przez 1 osoba

 7. agacia336 pisze:

  U nas od poniedzialku zamkniete szkoly, biblioteki, kluby sportowe, bary, restauracje i koscioly. Niestety, wirus uderzyl bezposrednio w nasza domowa sytuacje. Firma, w ktorej pracuje ma wlasciciela w Chinach. Najpierw nie dostalam dwoch pensji, kiedy tam wszystko stalo. Potem rzucili jedna pensja niczym ochlapem. Obecnie nadal nie otrzymalismy jednej zaleglej wyplaty, a juz zapowiedzieli, ze kolejnej tez poki co nie bedzie. Tlumacza brakiem dofinansowania od rzadu Chinskiego, ale podejrzewam, ze tak naprawde chodzi o to, ze teraz my „stoimy”. Nie wiem czy nie skonczy sie na rozwiazaniu firmy, a to jest chyba najgorszy czas na szukanie pracy… :/ Dlatego ja marze, zeby zasnac i obudzic sie w czerwcu, bo jak wszyscy, licze ze podczas cieplych miesiecy wirus w koncu zostanie pokonany lub chociaz uspiony. 😦

  Polubione przez 1 osoba

  • Igomama pisze:

   Ojej, Agaciu! 😦
   Tak bardzi Ci współczuję!
   Ale przykra sytuacja. Wyobrażam sobie, jaką frustrację i bezsilność musisz teraz czuć.
   Taki stan zawieszenia i niepewności potrafi być strasznie męczący.
   Oby cała sytuacja z pracą i wynagrodzeniem szybko się wyjaśniła, oczywiście na Twoją korzyść (z rekompensatą za stres – to byłoby już idealnie).
   Trzymajcie się, Agaciu. Zdrowia i powodzenia!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s